New Approach to the Study of Carbon Sequestration in Soil

Agrovýzkum logo NIBIO log


Program:
Fond pro bilaterální vztahy v rámci EHP a Norských fondů 2014-2021

Číslo iniciativy:
EHP-BFNU-OVNKM-3-065-2020

Oblast:
Bilaterální vědecká spolupráce


Zprostředkovatel:
Ministerstvo financí

Příjemce:
Agrovýzkum Rapotín s.r.o.

Partner:
Norwegian Institute of Bioeconomy Research


Začátek projektu:
1. 4. 2021

Konec projektu:
31. 7. 2022

Celkové uznatelné náklady:
504 tis. Kč



Popis projektu

Český výzkumný tým z Agrovýzkumu Rapotín s.r.o. se zúčastnil krátkodobého studijního pobytu na Norském institutu pro bioekonomický výzkum (Norwegian Institute of Bioeconomy Research – NIBIO). Návštěva se konala ve výzkumné stanici Fureneset, což byla velmi dobrá příležitost pro zlepšení znalostí a zkušeností v praktických podmínkách. Získané znalosti a zkušenosti NIBIO Fureneset, související s tématem a sloužící jako hlavní náplň našeho setkání, poskytují možnou budoucí spolupráci v mezinárodní vědecké činnosti, v následujících oblastech: problematika krátkodobých a dlouhodobých travních porostů, měření a hodnocení obsahu C a jeho sekvestrace, hodnocení vlivů na vlastnosti půdy, systémy hospodaření s travními porosty a akumulaci uhlíku a jeho distribuci v půdním profilu.

Norský výzkumný tým se zúčastnil dvoudenního workshopu pořádaného společností Agrovýzkum Rapotín s.r.o. Byly navštíveny lokality v Národní přírodní rezervaci Praděd, kde byla v posledních letech obnovena pastva skotu, ovcí a koní. Agrovyzkum Rapotín na uvedených lokalitách každoročně odebírá vzorky půdy ke stanovení základních chemických a fyzikálních parametrů. Primárním účelem obnovené pastviny je obnovení druhové rozmanitosti cévnatých rostlin. Floristické složení alpínských trávníků je proto každoročně zjišťováno metodou fytocenologických snímků trvalých pozemků.

Ve spolupráci s českými a norskými partnery byla provedena praktická prezentace experimentálních oblastí, včetně praktických vzorkovacích činností, předávání znalostí a zkušeností, výměna informací, sdílení výsledků a diskuse o nich, jakož i vyhodnocování dat z experimentů. Český a norský řešitelský tým projektu očekávají, že výsledkem bilaterální spolupráce bude:

Projekt podporují