Posílení bilaterálních vztahů mezi Českou republikou a Norským institutem pro bioekonomický výzkum (NIBIO)

Strengthening bilateral relations between the Czech Republic and the Norwegian Institute of Bioeconomy Research (NIBIO)

Agrovýzkum logo NIBIO log

Posílení bilaterálních vztahů mezi Českou republikou a Norským institutem pro bioekonomický výzkum (NIBIO)

Strengthening bilateral relations between the Czech Republic and the Norwegian Institute of Bioeconomy Research (NIBIO)


Program:
Česko-norský výzkumný program CZ09 v rámci Norského finančního mechanismu 2009-2014

Oblast:
Bilaterální vědecká spolupráce

Zprostředkovatel:
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy


Příjemce: Agrovýzkum Rapotín s.r.o.

Partner: Norwegian Institute of Bioeconomy Research


Začátek projektu: 1. 2. 2017

Konec projektu: 30. 4. 2017

Celkové uznatelné náklady: 420 tis. Kč



Popis projektu

Projekt přispěje k podpoře vědecké spolupráce prostřednictvím zlepšování vzájemných vztahů mezi Českou republikou a Norským královstvím. Na řešení projektu se budou konkrétně podílet dva subjekty: Agrovýzkum Rapotín s.r.o. (příjemce) a Norský institut pro bioekonomický výzkum – NIBIO (partner). Projekt zahrnuje jednu krátkodobou studijní cestu českého výzkumného týmu do dvou výzkumných stanic norského výzkumného ústavu. Během této studijní cesty budou předány poznatky v těchto oblastech:

1) Klimatická změna

NIBIO extenzivně pracuje na řešení otázky, jak klimatická změna ovlivňuje produktivitu a kvalitu travního porostu během vegetačního období a přežívání rostlin v nestabilních zimních podmínkách. Užití fytotronu umožňuje experimentálně manipulovat klimatické podmínky při růstu rostlin. NIBIO v tomto směru řeší několik projektů, ve kterých je zjišťováno např., jak obhospodařovat luční porosty při prodlužujícím se vegetačním období.

2) Druhová bohatost a produktivita lučních porostů

Aktuálně je v Norsku na bázi lučních pokusů s rozdílnými směsmi (při kombinaci druhů s komplementárními vlastnostmi, co se týče jejich produktivity a vytrvalosti) testována hypotéza, zda se dá dosáhnout vyšší produkce během let u druhově bohatších než u druhově chudších porostů.

3) Dálkový průzkum Země

V rámci studijní cesty bude rovněž diskutována problematika využití různých technik dálkového průzkumu Země k detekci (stanovení) výnosu a kvality travního porostu.

4) Kvalita půdy a rostlinná produkce

Půdní vlastnosti jsou určující pro dosažení dobré rostlinné produkce. Z toho důvodu NIBIO v současné době dále řeší otázku – jak pedokompakce a hnojení ovlivňuje vytrvalost např. jetele lučního, ztráty N během zimy a biologickou fixaci dusíku. V tomto směru jsou v Norsku hodnoceny dlouhodobé experimenty staré více než 40 let. Je aktuálně řešen projekt s názvem „LONGTERMGRASS“ (Chytrá obnova trvalých travních porostů: směrem k vyšší produktivitě a užitkovosti), ve kterém jsou zjišťovány možnosti obnovy starých travních porostů bez nutnosti orby či s využitím minimální kultivace půdy. Kromě toho bude v tomto směru diskutována problematika ekologického zemědělství a koloběhu dusíku.

Projekt podporují